Chceme šteniatka

CHCEME ŠTENIATKA...
S rozhodnutím mať šteniatka prichádza aj zodpovednosť. Šteniatka westíkov sú krásne a roztomilé. Každému z nás sa pri pohľade na tie biele ľadové medvedíky roztápa srdce. Ale priviesť na svet šteniatka len preto, že sú roztomilé, je dobrý a dostatočný dôvod?
Pri výbere rodičov musíme zohľadniť:
1. majú preukaz o pôvode (akých majú predkov, sú si príbuzní)
2. spĺňajú štandard (vzhľad /exteriér/, povaha, temperament, zdravie)
3. sú prínosom pre chov
Poviete si možno, že vzhľad nie je pre psa tak dôležitý. Jemu je predsa jedno ako vyzerá. Ale westíka predsa robí westíkom aj ten vzhľad. Ak by nebol biely, ale červený, tak by to už nebol westík, ale najskôr kern teriér. Vzhľad plní nielen estetickú (oku lahodiacu) funckiu, ale aj zdravotnú. Predsa ak bude mať westík dlhšie panvové končatiny oproti hrudníkovým končatinám, môže mať neskôr z toho vyplývajúce zdravotné problémy. A takto by som mohla pokračovať.
Poviete si možno, že ani povaha nie je tak dôležitá. Ale strach a stres u psa vyvolajú zvýšenie adrenalínu (katecholamíny) a neskôr kortizolu (glukokortikoidy).Pes, ktorý má sklony ku strachu a stresu, sa častejšie do toho strachu a stresu dostáva a tým dlhšie uňho glukokortikoidy pôsobia. A účinok takých glukokortikoidov na psa je okrem iného aj imunosupresívny (to je tĺmia imunitnú reakciu organizmu a tým zvyšujú riziko infekcie). Pre psa by bolo predsa len oveľa príjemnejšie, keby sa s novým podnetom vedel vyrovnať tak rýchlo ako je to len možné bez toho, aby bol neprimerane stresovaný a mal z toho zbytočne strach.
A možno si poviete, že ani zdravie nie je dôležité, veď svojho westíka máte radi aj tak. Ale kto by nebol radšej keby bol jeho westík zdravý? Každý kto má westíka zdravého si teraz poklopal 3 krát na drevo. A aké sa môžu asi narodiť šteniatka po rodičoch, ktorí majú časté kožné, tráviace, ortopedické problémy, alergie alebo majú zdravotné problémy prenosné na šteniatka.
Musíme si položiť otázku, či sme spravili všetko pre to, aby sme vybrali tých najlepších rodičov.
V 1 vrhu je okolo 4-6 šteniatok westíka. Tieto potrebujú nielen adekvátnu chovateľskú a veterinárnu starostlivosť, ale taktiež potrebujú nájsť tých najlepších majiteľov. Mám pre tieto šteniatka zodpovedných záujemcov?
Viem sa o šteniatka postarať až dokým si nenájdu nového majiteľa?
Ďalšia vec, chov je finančne náročná záležitosť. Kto chce chovať pre zárobok, pre peniaze, nikdy nebude dobrý chovateľ, pretože pre koho sú peniaze prioritou, pre toho bude aj prioritou šetrenie na šteniatkách, na matke, a to má potom so zodpovedným chovom pramálo spoločné.
Výstavy, zdravotné vyšetrenia, uchovnenie niečo stojí. Cesta za krycím psom a krytie niečo stojí. Starostlivosť o gravidnú sučku niečo stojí. Pôrod niečo stojí. Starostlivosť o šteniatka niečo stojí. Veterinárny lekár niečo stojí.
To, čo dostanú šteniatka do vienka od rodičov a od chovateľa do 2 mesiacov, to je to najdôležitejšie pre ich ďalší život. Preto sa šetriť na šteniatkách neoplatí - ani finančne a ani časovo. Šteniatka treba udržiavať v čistom prostredí (vďaka tomu bude mať aj nový majiteľ oveľa menej práce pri učení hygieny u svojho nového šteniatka). Treba ich socializovať, stimulovať ich zmysly, ich nervovú sústavu (samozrejme, toto všetko sa dá ovplyvniť iba do tej miery, čím bolo šteniatko vybavené, s čím sa narodilo - ak má šteňa bojazlivú mamu a aj šteniatko sa sa javí ako bojazlivé, je pravdepodobné, že túto bojazlivosť uňho nezmeníte, môžete iba zmierniť jej prejavy). Kvalitná strava, to nie je len kŕmenie najdrahším krmivom. Predtým ako začne šteňa prijímať tuhú stravu je závislé na príjme mlieka a v tie úplne prvé dni je preňho tým najdôležitejším kolostrum (mledzivo, tzv. nezrelé mlieko bohaté na imunoglobulíny, čo sú látky dôležité pre imunitný systém). Akej kvality môže byť mlieko od matky, ktorá dostáva krmivo pochybnej kvality alebo ktorú necháva chovateľ hladovať? Akej kvality môže byť mlieko od matky, o ktorú sa chovateľ nestará?
Čo sa týka porovnávania psov a ľudí v otázke plodenia potomstva, tu sú značné rozdiely, kvôli ktorým je toto porovnávanie absolútne neprípustné. Ak sa rozhodne mať žena a muž dieťa, tak budú jeho súčasťou po celý život. Dieťaťa sa v jeho 3 rokoch nerozhodnú darovať či predať.
Sučka a pes sa v tomto ale od ľudí odlišujú - jedná vec je, že šteniatka predávame a darujeme vo veku vhodnom pre odber, druhá vec je, že ani jednému nechýba niečo, čo nikdy nemali (ale ľudia, tvori schopné myslieť, sa dokážu priam utápať v tom, čo nikdy nemali a chcú mať).
Ďalej človek je uniparný (má po väčšine iba 1 potomka) ale pes je multiparný (môže mať 1 a viac potomkov) - nájsť majiteľov pre toľko šteniat nie je ľahké a nájsť naozaj zodpovedných majiteľov je ešte o to ťažšie. Dnes sú útulky preplnené šteniatkami a psami - pritom tam niekde sú ich chovatelia, preto, prosím, pristupujte zodpovednejšie k otázke chovu psov. Nie kvôli mne, ale kvôli tým psom, ktorí si to zaslúžia.
zdroj fotografií westíkov: chovateľská stanica Devil in Disguise (PL)

Pes aj sučka majú po 78 chromozómov (to je 39 párov chromozómov).
Každé šteňa má 50% chromozómov od matky a 50% chromozómov od otca!!!
Šteňa môže mať ktorékoľvek chromozómy z tých 78 chromozómov matky a otca.
Napr. 2 chromozómy z tých 78 určujú pohlavie šteniatka
- ak je to fenka, tak má chromozómy XX (jedno X od matky a jedno X od otca)
- ak je to psík, tak má chromozómy XY (X od matky a Y od otca)
(na obrázku je zjednodušená ukážka toho ako sa môžu kombinovať 2 chromózomy každého rodiča)
Keď plánujeme šteniatka, toto by sme mali mať vždy na pamäti.

Vedeli ste, že sučka môže mať v 1 vrhu šteniatka od rôznych otcov?